Titulní obrázek

Srovnáváním cen k výhodné pojistce

7.květen 2012

Konkurenční prostředí v oblasti pojišťovnictví v posledních letech srazilo ceny havarijního pojištění na úroveň, kterou si už může dovolit velká většina motoristů. Ceny se pohybují okolo částky  od 400 korun měsíčně. Havarijní pojištění se tak vyplatí každému.

Přestože ceny ročního havarijního pojištění klesly u auta v hodnotě sta tisíc korun k pěti, dokonce ke čtyřem tisícům korun, je stále dost lidí, kterým připadá připlácet si za jistotu náhrady škody z nehody způsobené vlastní vinou nebo z krádeže prostě zbytečné.

"Každý by měl posoudit, jak a kde parkuje – jestli venku, nebo v garáži, a jaká je tedy míra rizika, že by vůz mohl být odcizen. Nebo se může stát, že vůz nabourám a škoda na mém voze se bude rovnat jeho aktuální hodnotě, tedy sto tisícům korun. Proti tomu je pět tisíc korun zanedbatelná částka a každý by si proto měl dobře rozmyslet, jestli se raději nevyplatí se pojistit," říká Miloš Velíšek z České podnikatelské pojišťovny.

Než si sjednáte pojištění odpovědnosti za škody způsobené provozem vozidla, porovnejte povinné ručení jednotlivých pojišťoven. Liší se jednak cenou, ale i výší limitů krytí, sazbami připojištění, přirážkami ke čtvrtletním platbám nebo slevami za sjednání přes internet. Nejlevnější povinné ručení sjednáte online.

Nicméně vyplatí se informovat se na podrobnosti právě v konkrétním případě svého vozu. Ideální je k tomu použít internetový vyhledávač, který umí porovnat výše spoluúčasti a také srovná jednotlivé bonusy pojišťoven, protože některé například slibují, že škodu vyplatí celou a tedy bez amortizace. Konkurenční boj je totiž velmi tvrdý. „Všechno vede ku prospěchu klientů, takže je lepší podívat se ke konkurenci, jestli některá z pojišťoven nenabídla zajímavější produkt, který by pro mě mohl být užitečný.“

Starat bychom se totiž neměli jen při uzavírání smluv nových, ale optimalizovat bychom měli i smlouvy staré. Například můžeme zjistit, že havarijnímu pojištění se u některých pojišťoven už téměř vyrovnává produkt označený jako povinné ručení. Pavel Novotný ze společnosti Allianz při té příležitost upozorňuje na správnou terminologii. „Z povinného ručení, které se řídí takzvaným zákonem o povinném ručení, budeme vždy hradit pouze škody vzniklé z povinného ručení, ale produktu, který se jmenuje povinné ručení, může na sebe mít nabalena i další dodatečná připojištění, která jsou určitým způsobem náhradou havarijního pojištění nebo jeho součástí.“

K povinnému ručení můžete mít připojištění proti srážce se zvěří, ochranu proti hlodavcům, živlům, zlodějům autorádií a tak dále ­– nelze tedy jednoznačně říct, kdy se vyplatí a kdy nevyplatí havarijní pojištění. Dá se jen s určitostí doporučit, abyste zhruba čtvrt roku před výročním datem uzavření své smlouvy zadali do některého s internetových srovnávačů pojištění své údaje a nechali si smlouvu přepočítat. Jen tak budete neustále těžit z nejlepších nabídek na trhu.