Titulní obrázek

Proti výmolům na silnici lze nyní pojistit

3.červenec 2012

Některé úseky našich silnic a dálnic jsou u nás jako řešeto. S pojistkou auta proti špatnému stavu vozovky přišla v březnu Direct pojišťovna. V Česku se objevila nová autopojistka. Za vcelku příznivou cenu láká až na stotisícové odškodnění. Má to ale pár háčků. K poškozenému autu je například nutné zavolat policii, jinak se odškodnění výrazně smrskne.

Nejde o samostatnou pojistku, ale o připojištění k povinnému ručení či havarijní pojistce. Kdo tedy není klientem pojišťovny, musí zvážit, zda se mu přechod vůbec vyplatí.

Předností této novinky je vcelku příznivá cena, která je stejná pro všechny typy vozů. Majitelé luxusní limuzíny nebo ojetiny tedy zaplatí stejně. Roční pojistné přijde na 345 korun, což je necelá jedna koruna za den pojištění. A shodná je i 500korunová spoluúčast.

Rozdíl je ale v tom, že při odškodnění hraje cena auta poměrně klíčovou roli. Při výpočtu odškodnění se totiž vždy vychází z obvyklé ceny vozu v době pojistné události. Zároveň platí, že pojišťovna uhradí maximálně 50 procent z obvyklé ceny automobilu a odškodnění přitom nesmí přesáhnout částku 100 tisíc korun.

Hledáte nejlevnější povinné ručení pro váš vůz? Využijte Srovnávač pojištění vozidel a ušetřete. Po zadání několika parametrů si můžete vybrat z nabídky více než deseti pojišťoven.

Má to i další háček, abyste dosáhli na vysoké odškodnění, musíte mít v ruce policejní protokol, který potvrdí, že šlo o neoznačené výmoly, které jste nemohli předvídat. Otázkou ale je, zda bude policie vůbec ochotná k případu přijet a zdokumentovat ho.

Když nebudete mít v ruce policejní protokol, počítejte s tím, že pojišťovna vyplatí nejvýše 20tisícové odškodnění. I v tomto případě byste si měli pořídit alespoň fotografické snímky, které potvrdí, kde přesně ke škodě došlo a co bylo poškozeno, abyste v pojišťovně nenarazili na potíže.

Rekapitulace:

  • Pojistka může být výhodná pro řidiče, kteří mají sjednané pouze povinné ručení a velmi často jezdí na silnicích a dálnicích, které nejsou v nejlepším stavu.
  • Pokud je riziko poškození auta velké, může se toto připojištění vyplatit i těm, kdo mají sjednanou havarijní pojistku. Při odškodnění z tohoto připojištění totiž nepřichází klient o bonusy a má i výrazně nižší spoluúčast ve výši 500 korun. U havarijního pojištění je u Direct pojišťovny totiž spoluúčast od 5 000 korun.
  • Pojišťovna má právo vyžádat si expertní znalecký posudek a ověřit, zda se nejedná o případný pojistný podvod. Za tento trestný čin pak může hrozit až několik let odnětí svobody, nebo také propadnutí věci.
  • Kdo není klientem pojišťovny, musel by k ní přejít, protože jde o připojištění k povinnému ručení nebo havarijní pojistce. Změnu povinného ručení přitom nelze provést kdykoliv a nemusí být ani cenově výhodnější.