Titulní obrázek

Povinné ručení versus havarijní pojištění

18.říjen 2012

Současným trendem je smazávání rozdílu mezi povinným ručením a havarijním pojištěním. Například i Česká pojišťovna nabízí od letošního dubna balíček povinného ručení, který nese název Premium. Prozatím je to jediný produkt, který kryje živelní rizika nebo střet se zvěří. Motoristům však pomůže i při odcizení vozidla.

Pojištění vozidel: připojištění čelního skla je jedním z nejrozšířenějších připojištění k povinnému ručení nebo k havarijnímu pojištění. Můžete si zvolit připojištění s limitem od 5000 kč až po 50000 Kč. Některé pojišťovny vyžadují spoluúčast, jiné zas pojišťují např. všechna skla na vozidle.

Již v roce 2010 Česká pojišťovna nabízela jak stávajícím, tak i novým klientům výhody tzv. přímé likvidace. 

Vrchní ředitel Úseku likvidace pojistných událostí ČP Radim Nekov objasňuje princip přímé likvidace jednoduše: „Klient nejdříve nahlásí škodu na svém voze a pojišťovna vše vyřídí. Událost se zaregistruje, zlikviduje a poté se vyplatí pojistné plnění klientovi. Vše ostatní se dořeší s pojišťovnou viníka. Je to stejné jako v případě havarijního pojištění. I u něj klient dobře ví, kde si ho sjednal, a od stejné pojišťovny chce logicky také vyplatit plnění," říká Radim Nekov.

Česká pojišťovna také provedla výzkum spokojenosti s benefitem přímé likvidace. Atraktivní je pro 89 % tuzemské populace. Výhod přímé likvidace využívají hlavně lidé, kteří nechtějí ztrácet čas s dlouhým vyřizováním nehody, kterou ani nezavinili.

Ze statistik ČP také vyplývá, že nejčastější nehodou, která se řeší pomocí přímé likvidace je poškození vozu způsobené nedobržděním.